2014. január 30., csütörtök

Futónagykövet találkozó Velencén

 

Immár 3. alkalommal gyültünk össze az év elején, hogy az egyre népesebb BSI futónagykövet (http://www.futanet.hu/cikk/a-bsi-futonagykovetei) társaság megoszthassa egymással a tapasztalatait, és közösen tervezze az elkövetkező szezon közös eseményeit, közösség-építési feladatait.
Érkezés és szobafoglalás után az első napirendi pont természetesen egy közös, laza tempójú futás volt a Velencei-tó partján. Kocogás közben üdvözölhettük a régi futócimborákat és az utóbbi hónapokban csatlakozott új "önkénteseket" is. Mivel Bernivel és Zsolttal egy nulladik kört is beiktattunk, majdnem lemaradtunk a ragyogó januári napsütésben készült csoportfotóról, de szerencsére a többiek kihagyták a helyünket :)



A két nap folyamán több futáshoz, illetve szabadidős sporthoz kapcsolódó érdekes előadást hallhattunk, melyekből igyekszem Nektek rövid ízelítőt adni:

Az első előadás - melyet Kindl Gábor triatlonista, volt ironman bajnok tartott - már a címével felkeltette a figyelmünket: "Szupertitkos csodarecept amatőr sportolók felkészítéséhez"! (Szerencsére ez a hozzáállás, hogy az évek-évtizedek alatt - részben saját kárukon - megtanultakat megosszák velünk, s ezáltal a hobbifutók közösségével, mindegyik vendégre igaz volt a hétvége folyamán.)
Egy amatőr sportolónál a ráfordított idő a munka/család/tanulás elfoglaltságok mellett eleve korlátozott. Így célok választásakor általában nem a versengés, vagy dobogós helyek szerzése az elsődleges, hanem az edzések/versenyek alatt átélhető boldogság-állapot és az egészség-megőrzés. Gábor szerint "az egészség nem más, mint egy hosszú távú barátság a lelked és a tested között". Ehhez egyensúlyra van szükség a mozgás/edzésmunka, a sportolással összeegyeztethető táplálkozás és mentális felkészülésünk közt. Ez utóbbira példa, hogy ismerd meg a határaidat és ehhez válassz reális célokat. Míg a táplálkozás kapcsán fontosnak tartotta kihangsúlyozni, hogy az egészséges táplálkozás kifejezés önmagában értelmezhetetlen! hisz bármilyen diéta csak az életmódunkkal összhangban lehet hatásos!
Igyekeznünk kell változatos és "szenvedésmentes" edzéseket végezni. A futás mellett keresztedzésnek jól jöhet az úszás, kerékpározás, vagy túrázás is, illetve kiválóan motiválhat a csapatmunka vagy versenyeken szereplés is edzési céllal! De próbáljunk meg a mindennapokban is minél több izomcsoportot bevonni pl. lépcsőzéssel (lift helyett), hisz a nap 24 órájában vagyunk sportolók! Rendszeres mozgással növelhetjük az állóképességünket, csökken a sérülések veszélye és nem utolsó szempont a sportos megjelenés sem:)
Intenzív edzéseket végzőknél és versenyekre készülő sportolóknál fontos a szervezet hatékony tápanyag-felhasználásának kialakítása, melyről az előadás további része szólt. Itt egy eddigi szakirodalmaktól eltérő ajánlást is hallhattunk, mely szerint edzés után nem célszerű rögtön szénhidrátot bevinni! Várjunk inkább fél-egy órát és hagyjuk eközben szervezetünket egyensúlyba kerülni azáltal, hogy zsírokból pótolja vissza az elhasznált szénhidrátot.
Gábor weblapja: http://i-am.hu/  


Kovács "Kokó" István arról mesélt nekünk, hogyan lett profi ökölvívói pályafutása lezárása után amatőr futó, majd maratonista.
A civil életbe visszavonulva egy ideig mellőzte a sportot. Aztán olimpikon barátja, Darnyi Tamás ötletén felbuzdulva - hogy fussanak egy félmaratont - kezdett edzeni. Igyekezett szakértőktől tanácsot kérni, hisz profin akarta csinálni ezt is. Érdekes volt hallani, hogy a futást korábban csak erőnléti edzésként ismerte, így a 21 km aszfalton való teljesítéséhez ugyanolyan kezdő volt, mint bármelyikünk. Hasonló "kétségei" voltak és elkövette a szokásos hibákat is. Első budapesti versenyén szívesen kiállt volna, de mivel mindenki ismerte és biztatta az utcán szurkolók közül, végigment a célig!
Azóta megszerette a futást, amely már heti programja része és szívesen népszerűsíti is különböző fórumokon. Több maratonon is részt vett az elmúlt 2 évben, melyek meghatározó élményei. Mikor tavaly eldöntötte, hogy lefutná a New York maratont, az egyik legnagyobb létszámú versenyt, még nem tudta, milyen nehéz bekerülni (külföldiként). Olimpiai bajnokként természetesen semmilyen előjog sem illeti meg a jelentkezőket, így miután az elvárt szintidőnél lassabb futó, egy drágább csomagra befizetve tudott csak regisztrálni. Ahogy elmondta, az egész metropolisz a maratoni futással van elfoglalva aznap, hiszen a több mint 40 ezer futó 
végeláthatatlan hada hömpölyög végig a hidakon, sugárutakon.
Tavaly Kokó volt a Fuss 2013-ban 2013 KM-t program egyik "arca", mely idén is folytatódik: http://www.futanet.hu/cikk/11388


Jónás Gyula szinte mindent elmondott a futócipőkről.
Gyakran azt halljuk, hogy a futás a legolcsóbb sport, hiszen CSAK cipő kell hozzá. Persze azt nem teszik hozzá, hogy ennek a megfelelő kiválasztása milyen fontos és nem is egyszerű feladat!
A sport- és futócipők fejlesztése óriási utat tett meg az elmúlt évtizedekben, ami lehetővé teszi, hogy egyre jobb teljesítményeket érhessünk el, ugyanakkor megóvjuk testünket (boka, térd és gerinc) a sportolás során bekövetkező erőhatásoktól!
Vásárláshoz meg kell határozni: milyen távra; milyen talajra és milyen gyakorisággal használnák a cipőnket, továbbá fontos a párnázottsága, stabilitása és súlya is. A párnázottság segít megelőzni a sarok, az achilles, a térd és egyéb panaszokat, míg a stabilitás a láb futás közbeni dőlésétől (neutrális, pronáló, szupináló) függő típusok szerint különbözik. A súlynak a választott sebességünknél van jelentősége. Így a felhasználás alapján léteznek edző-, félverseny- és verseny cipők is, ahol a csillapítás a súly csökkenésével egyre minimálisabb lesz.
Igyekezzünk ne design vagy mások ajánlása alapján választani, hisz az eltérő lábforma miatt, ami az egyik futónak jó, az a másiknak lehet épp nem (sőt használata sérüléshez is vezethet). Lehetőség szerint keressünk fel olyan futó-szaküzletet, ahol segítenek megállapítani a lábunkra való típust (pl. láb scannerrel) és próbáljuk fel különböző márkákat is!


Dr. Balassa Levente sportpszichológus a Szabadidősport és életegyensúly kérdésköréről tartott gondolatébresztő előadást.
Ahogy a mindennapi életünkben, a sportban is hatással vannak a lelki folyamataink az eredményeinkre. Megfelelő Egyensúlyt kell elérnünk anyagi-társas-érzelmi-spirituális érzetünkben. Mérjük fel, milyen lehetőségeink vannak és ehhez válasszunk reális, személyes és motiváló célokat! Ne hagyjuk magunkat befolyásolni környezetünk (a média) által! Attól, hogy "divat" a teljesítményhajhászás, mint például maratont futni, vagy ironman-nek lenni, mi semmivel sem leszünk kevesebbek, ha a saját magunk által kitűzött céljainkat érjük el!
Erősítsük azon tulajdonságainkat, melyek segítik a jó közérzet kialakítását: rugalmasság, kitartás, öntisztelet, empátia, optimizmus. Kellő rugalmassággal és a változásra való hajlandósággal (például szokásaink megváltoztatása) kiegyensúlyozottabbak lehetünk. Fontos azonban, hogy csak a személyes belátás és tudatosság vezet tartós változáshoz! Míg a "kampányszerű" elhatározások (mint újévi fogadalom) hosszú távon általában hatástalanok...
Levente elérhetősége: http://www.eletegyensuly.hu/


Dr. Kiss Róbert Gábor (a Magyar Kardiológusok Társaságának elnöke) A futók keringési rendszeréről tartott ismertetőjéből számos kapcsolódó kutatási eredményt láthattunk.
Míg korai elődeink - mai szemmel nézve rövid - életüket a túlélésért, vagy az élelemszerzésért való futással töltötték, a mai ember elkényelmesedett. Az evolúció azonban lassabban reagál a változásokra, így testünk alapvetően ma is a sportra-futásra van "konstruálva". Rendszeres mozgással elkerülhetünk bizonyos betegségeket, sőt érzelmileg, hormonálisan is jobban érezzük magunkat. 
Természetesen a túlzott megterhelés, az élsport káros is lehet! Statisztikák azt mutatják, hogy ilyenkor a szív- és érrendszeri problémák előfordulása semmivel sem kisebb, mint nem sportolók esetében.
Egy USA-ban készült tanulmány (Aerobics Center Longitudinal Study) 52 ezer különböző korú férfi és női futó hosszú távú egészségét és életkilátásait vizsgálta, nem futó kontrollcsoport adataival összehasonlítva. E szerint a futók körében 19%-kal kevesebb volt a halálozás, közülük a legnagyobb előny (27%) a kb. 11 km/órás tempójúaknál. A vizsgálat eredményei szerint a legoptimálisabb a heti 15-25 km közötti távolság megtétele, valamint a kettő és öt közötti edzésalkalom. Egy másik vizsgálat (Dr James O'Keefe-St Luke's Hospital) során arra a következtetésre jutottak, hogy egy átlagos futónál ez első 30-40 percben végzett edzésmunkának van a legnagyobb haszna, míg az extrán hosszú futások megnövelhetik a sérülések előfordulását.
Bár napjainkban rengetegen szerepelnek egészségügyi probléma nélkül maratoni és egyéb futóversenyeken, e teljesítést közép-, vagy idősebb korban végzőknél az orvosi szűrés (EKG, szívultrahang) javallott!


Akit bővebben érdekel valamelyik téma, az a fenti linkeken találhat infót, vagy kérdezhet engem is bátran!!



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése